دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 713902
تعداد نوشته ها : 222
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب

مشروح گفتگوی دیروز محصولی با خبرنگاران: نحوه مواجهه کاندیداها با مقوله انتخابات در انتخاب مردم موثر است

وزیر کشور با بیان اینکه کاندیداها فرصت پدید آمده را غنیمت بشمارند و توقعات مردم را در رفتارهای انتخاباتی محور قرار دهند، گفت: نحوه مواجهه کاندیداها با مقوله انتخابات در انتخاب مردم موثر است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، صادق محصولی وزیر کشور پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انتخابات در کشور ما یک امر نمایشی نیست و تعیین سرنوشت کشور در انتخابات رقم می‌خورد و تعیین مدیر کشور برای 4 سال در بالاترین جایگاه اجرایی آن رقم خواهد خورد و با مرور انتخابات این 30سال می‌ توان به خوبی متوجه شد که مردم شریف ایران همواره با حضور گسترده خود نظر و اراده خویش را حاکم کرده است.
محصولی ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب ما هرگز انتخاباتی با این کیفیت در کشور نداشتیم و اکنون ارکان متعدد نظام با رای مردم اداره می‌شود و در راستای پویندگی هر چه بیشتر انتخابات برای اولین بار در این دوره سه مرحله از انتخابات به شکل رایانه‌ای اجرا می‌شود و این موفقیت بزرگی است که می‌تواند زمینه‌ساز گام‌های بلندی برای آینده باشد.
*تخریب‌ها موجب دلهره در جامعه می‌شود
محصولی خاطرنشان کرد: باید اراده مردم در تمامی عملکردها و رفتارهای مجریان انتخابات ناظر و جاری باشد و موسم انتخابات فرصت مناسبی است که مردم رفتارها را با ادعاها بسنجند و اکنون فرصت خوبی است برای همه گروه‌های سیاسی تا با نشان دادن اخلاق اسلامی و صداقت نزد مردم ارتقا دهند و اگر قرار بر برقراری حاکمیت قانون در جامعه باشد، مردم بیشتر از همه از مسئولان و نخبگان انتظار دارند و باید سعی کنیم در قالب رقابت اخلاقی فضای پرشکوه و سالمی را ایجاد کنیم و بدانیم که تخریب‌ها و شائبه‌ها موجبات دلهره در جامعه را فراهم می‌کند و چون موقعیت فعلی بسیار خاص است و ایران در جایگاهی طلایی به واسطه پیشرفت‌های بزرگ علمی و اقتدارهای فرآهم آمده و فضای صمیمی میان مردم و مسئولین که پیوستگی ارکان نظام با یکدیگر بدون شک حضور حداکثری مردم می‌تواند استمرار بخش این فضا باشد.
* گفتمان انقلاب فضای قالب در کشور است
وزیر کشور عنوان کرد: فضای انتخابات به گونه‌ای است که گفتمان انقلاب فضای قالب در کشور است و شاهد آن هستیم که نخبگان و مسئولین با تکیه بر این گفتمان با نشاط سربلندی جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند و خدمت‌رسانی و خدمت‌گذاری بی‌منت را به عنوان جزیی از گفتمان خود مورد توجه قرار می‌دهند و حتی نامزدها به دنبال آفرینش این واژه‌ها از طریق ساده‌زیستی اتصال به رهبری و امام هستند.

* احمدی‌نژاد، رضایی، کروبی و موسوی تائید صلاحیت شدند
محصولی با اشاره به ماده 60 قانون انتخابات ریاست جمهوری اسامی داوطلبین تائید صلاحیت شده را به ترتیب حروف الفبا محمود احمدی‌نژاد فرزند احمد، محسن رضایی میرقائد فرزند نجف، مهدی کروبی فرزند احمد و میرحسین موسوی فرزند فرزند میراسماعیل عنوان کرد و گفت: از این لحظه کار آغاز تبلیغات رسمی داوطلبان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز می‌شود و بر اساس آن داوطلبان می‌توانند تبلیغات رسمی خود را تا ساعت 8 صبح روز 21 خرداد ماه ادامه دهند.
وزیر کشور گفت: بعد از ظهر امروز قرعه‌کشی مربوط به ترتیبات برنامه‌های انتخاباتی کاندیداها در صدا و سیما با حضور نمایندگان کاندیداها برگزار شده و برای اولین بار تلاش کردیم که در روز آخر تبلیغات، از طریق صدا و سیما همه کاندیدا بتوانند برنامه‌ ای را در این روز پخش کنند.
* مردم تحت تاثیر ابزارها و عملیات‌های جنگ روانی قرار نمی‌گیرند
صادق محصولی اظهار داشت: پافشاری و استقامت در آرمان‌های بلند مردم مهمترین مطالبه آحاد ملت است و در رقابت‌های انتخاباتی نیز باید به گونه‌ای باشد که ایجاد وفاق در صفوف ملت در اولویت قرار گیرد و هر کاری که اتحاد ملی را خدشه‌دار می‌کند باید از آن دوری گزید و وزارت کشور نیز به عنوان مجری، تمامی همت خود را برای همگرایی بیشتر مردم و نخبگان جامعه درباره مشارکت حداکثری، رفتار قانونی و رقابت اخلاقی به کار گرفته است.
وی ادامه داد: مردم هشیارند و تحت تاثیر ابزارهایی که با هدف جنگ روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند نخواهند بود و اگر چنین نبود شاهد عظمت ملت ایران نبودیم و این‌گونه عملیات‌های روانی بر مردم تاثیر نخواهد گذاشت.
محصولی خاطر نشان کرد: نامزدها در فضای باز مطالب خود را ارائه می‌کنند و مردم به دنبال یافتن حق هستند و در نهایت حسب برداشت خودشان رای خود را به صندوق خواهند انداخت، باید قدر این فضای آزاد و بسیار مناسبی را که به واسطه حرکت بلند مولود انقلاب و ملت ایران برداشته شده است، پاس داشت و در این راه باید به دنبال رفتار قانونی و رقابت اخلاقی باشیم.
* نحوه مواجهه کاندیداها با مقوله انتخابات در انتخاب مردم موثر است
وزیر کشور اظهار داشت: تجربه نشان داده است نحوه مواجهه کاندیداها با مقوله انتخابات در شناسایی کاندیدای اصلح بسیار مهم است و به همه کاندیداها صمیمانه توصیه می‌کنم فرصت پدید آمده را غنیمت شمرده و توقعات مردم را در رفتارهای انتخاباتی خود محور قرار داده و با جلوگیری از اصراف و تبذیر و رفتارهای دور از شان مردم بپرهیزند که اگر چنین عمل کنند فارغ از نتیجه پیروز خواهند بود. محصولی گفت: باید تمامی تلاش بر این باشد که پیوستگی در کشور روزافزون شود.
* کاندیداها از ظرفیت‌های موجود بهره برند
وی ادامه داد: اکنون در پاسداری از آرای مردم پیش‌بینی‌های خوبی در قانون اساسی صورت گرفته و در همین راستا شورای نگهبان ناظر بر انتخابات و وزارت کشور نیز مطابق قانون با تشکیل هیئت‌های بازرسی کار نظارت را دنبال می‌کند و در سراسر کشور نیز هیئت‌های اجرایی چه در سطح تولید و چه در شعب رای گیری همگی از مردم هستند و علاوه بر این هر یک از کاندیداها نیز می‌توانند نماینده‌ای را بر سر صندوق آرا معرفی کنند.
وزیر کشور به کمیسیون تبلیغات که در فصل ششم قانون انتخابات بر آن تاکید شده، اشاره‌ کرد و اظهار داشت: جلسات متعدد در قالب این کمیسیون برای فراهم کردن فرصت مساوی تبلیغات با حضور دادستان کل کشور، رئیس سازمان صدا و سیما، بنده و نماینده شورای نگهبان تشکیل و جلسات متعددی داشتیم و این وعده را به همه می‌دهم که در این دوره از انتخابات بهتر و با کیفیت بیشتری در جهت ارائه برنامه نامزدها از صدا و سیما تدارک دیده شده است.
* تبلیغات رسمی 4کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد
صادق محصولی وزیر کشور در ادامه نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص هدف برخی از جریانها و گروهها برای ایجاد تنش در فضای انتخاباتی کشور اظهار داشت: فرمایش رهبر معظم انقلاب فصل‌الخطاب همه ماست و مردم شریف ما مستحضرند که انتخابات در طول 30 سال گذشته با کمال صحت و سلامت برگزار شده است و به خواست خدا این انتخابات با کمال صحت برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: آنانی که این مباحث را مطرح می‌کنند، فضا را برای خودشان مطلوب نمی‌بینند و الا هیچ ضرورتی ندارد که مدام فضا را برای مردم نامطلوب جلوه دهیم و اگر به عملکرد همین جریانها به خوبی نگاه کنیم در دوره‌های مختلف نیز این سخنان را تکرار کرده‌اند، اینها به دنبال فضا سازی روانی هستند اما مردم ما هشیارند و می‌دانند که با مکانیزم‌های طراحی شده هیچ گونه خدشه‌ای امکان پذیر نیست و اگر تخلفات کوچکی هم بخواهد صورت گیرد، تمامی فرایند انتخابات به گونه‌ای طراحی شده که با هرگونه تخلف برخورد صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: افراد به جای طرح اینگونه مسائل از ظرفیت‌های عظیم فراهم شده، بهره‌ بگیرند و در این دوره داوطلبان می‌توانند در هر یک از شعب اخذ رای ناظری بر صندوق‌ها داشته باشند.
خبرنگاری از محصولی در خصوص شعار نامزدها سوال کرد که وی گفت: تنها توصیه ما به داوطلبان استفاده از شعارهایی است که به گونه‌ای نباشد که موجبات شادمانی دشمنان ملت را فراهم کند و این توصیه‌ای اخلاقی است.
وزیر کشور در خصوص نحوه نظارت بر عملکردهای مالی ستادهای انتخاباتی نیز بیان کرد: قانون در این راستا مجوز و یا تکلیفی را برای وزارت کشور تعیین نکرده و اگر احیانا تخلفاتی صورت گیرد، قوه قضاییه و دادستان بر مبنای وظایف خود عمل خواهند کرد.
*ضوابط تبلیغات در خارج از کشور مشابه داخل است
محصولی در خصوص تبلیغات کاندیداها در خارج از کشور نیز عنوان کرد: ضوابط تبلیغات در خارج از کشور متناسب با همین ضوابط در داخل کشور در نظر گرفته شده است و وزارت امور خارجه مسوولیت برگزاری انتخابات را برعهده دارد. همین طور برنامه‌ریزی در قالب برنامه‌های شبکه‌های متعدد از جمله شبکه جام جم برای پاسخگویی به سوالات ایرانیان خارج از کشور در نظر گرفته شده است.
* فرصت 5 /4 ساعته در مناظره‌های صدا و سیما به هر یک از داوطلبان
وی از مناظره دو نفره کاندیداها از طریق صدا و سیما در این دوره خبر داد و گفت: بیش از 4 ونیم ساعت برای هر یک از نامزدها در قالب برنامه‌های مناظره زمان در نظر گرفته شده تا به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود بپردازند و همین طور از شبکه دو سیما در برنامه گفتگوی ویژه خبری نیز برنامه زنده پاسخ به سوالات خواهیم داشت که مجموع این برنامه‌ها در کمیسیون تبلیغات به جمع بندی رسیده و بعد از ظهر امروز نیز قرعه‌کشی ترتیبات برنامه‌های کاندیداها با حضور نمایندگان آنها برگزار خواهد شد.
محصولی خاطرنشان کرد: دشمنان در مقطع حساس کنونی به دنبال ایجاد تنش در فضای انتخاباتی کشورمان هستند و اگر چیزی غیر از این بود نیز باید به آن شک کرد.
* مدیریت برنامه‌های کاندیداها بر عهده خود آنهاست
وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ضرب و شتم افراد در برنامه برخی کاندیداها بیان کرد: وزارت کشور در این دوره تلاش کرده است تا برای ارائه برنامه نامزدها فرصتهای مناسبی در اختیار آنها باشد و فضا در آرامش و بدون تشنج به پیش رود و لذا مدیریتی که باید در داخل برنامه‌ها صورت گیرد بر عهده ستادهاست و وقتی یک نامزدی نسبت به بیان نظرات خود اقدام می کند و افراد نیز در آن برنامه‌ها نظرات خود را بیان می‌کنند، نباید تشنج ایجاد شود و معتقدیم که مردم خودشان می‌شنوند و آن قدر فهیم هستند که آنچه اصلح است را برگزینند.
* تبلیغات کاندیداها از امروز تا 8 صبح 21 خرداد
محصولی در پایان گفت: تبلیغات انتخاباتی نامزدها از هم اکنون با اعلام اسامی آنها آغاز می‌شود و نامزدها به طور رسمی و قانونی در چارچوب فصل شش قانون انتخابات با رعایت اصول از همین لحظه را می‌توانند کار تبلیغات رسمی را شروع کنند و تا ساعت 8 صبح روز 21 خردادماه فعالیت‌های خود را ادامه داده و تا 24 ساعت پیش از رای گیری فرصت تبلیغات به پایان رسیده و پس از آن در روز 22 خرداد شاهد برگزاری انتخابات خواهیم بود. 
انتهای پیام/ب 

 

منبع:سایت وزارت کشور

 

دسته ها :
پنج شنبه سی یکم 2 1388 15:2
 
1388/2/28 دوشنبه متن کامل منشور اخلاق انتخابات منشور اخلاق انتخابات با حضور وزیر کشور، معاون اجتماعی وزارت کشور و جمعی از نمایندگان احزاب و اساتید دانشگاهی رونمایی شد.
مشاهده منشور اخلاق انتخابات

 

منبع:سایت وزارت کشور

دسته ها :
پنج شنبه سی یکم 2 1388 13:36
قرعه کشی نوبت پخش برنامه های نامزدها از صدا و سیما

هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیش از17 ساعت فرصت تبلیغات رادیویی و تلویزیونی خواهد داشت.

جدول پخش برنامه های نامزدها از شبکه های سیما  


مراسم قرعه کشی نوبت پخش مناظره ها و برنامه های تبلیغاتی نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از شبکه های مختلف رادیو و تلویزیون عصر امروز با حضور رییس سازمان صدا و سیما، نمایندگان چهار نامزد انتخابات و نمایندگان دستگاههای قانونی برگزار شد.

برای پخش برنامه های مختلف انتخاباتی نامزدها از شبکه های سیما و صدا دو جدول جداگانه تهیه و برنامه ها با رنگ های چهارگانه ای مشخص شده بود.

اولویت چرخاندن گردونه قرعه کشی، در جلسه هماهنگی قبل از مراسم مشخص شد که بر اساس آن ابتدا نماینده حجت الاسلام و المسلمین کروبی گردونه حاوی چهار گوی رنگی را به چرخش درآورد که گوی رنگ طلایی از آن خارج شد.

نماینده آقای میرحسین موسوی گوی سبزرنگ و نماینده آقای محمود احمدی نژاد گوی قرمز را از گردونه خارج کردند و در نهایت گوی آبی رنگ در اختیار نماینده آقای محسن رضایی قرار گرفت.

آقای ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما در این مراسم قرعه کشی گفت: مناظره ها و برنامه های تبلیغاتی نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از 12 شبکه تلویزیونی و رادیویی کشور از اول تا بیستم خرداد پخش خواهد شد.

ضرغامی گفت: مناظره دو نفره کاندیداها با یکدیگر در قالب شش برنامه مستقیم و زنده تلویزیونی انجام خواهد شد که به دلیل روشن کردن بسیاری از مسایل برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس رسانه ملی گفت : قطعا مردم با دیدن و شنیدن برنامه های نامزدها به خوبی با آنان و برنامه هایشان آشنا خواهند شد و خواهند توانست بهترین انتخاب را انجام دهند.

ضرغامی با تاکید بر اینکه همدلی و همکاری موجود بین رسانه ملی ، دستگاههای قانونی و همچنین نمایندگان کاندیداها بی سابقه است، گفت: مطمئنم فضای انتخاباتی با پخش برنامه های تعیین شده بسیار گرمتر خواهد شد و ما انتخاباتی پرشور خواهیم داشت.

رییس سازمان صدا و سیما گفت: برنامه های نامزدهای انتخابات را کمیسیون سه نفره ای کنترل می کند و اشکالات احتمالی را به آنان و یا نمایندگانشان اطلاع خواهد داد تا رفع نقص و پخش شود.

رییس سازمان صدا و سیما گفت: رسانه ملی بر اساس قانون وظیفه داشت پس از اعلام رسمی اسامی نامزدها، قرعه کشی پخش برنامه های آنان را انجام دهد که امروز با حضور نمایندگانی از شورای نگهبان، وزارت کشور و دادستانی کل کشور و همچنین نمایندگان چهار نامزد تایید صلاحیت شده، انجام شد.

ضرغامی گفت: بین برنامه های تنظیم شده برای 6 شبکه سیما و 6 شبکه رادیو هماهنگی لازم وجود دارد و طوری برنامه ریزی شده است که هرچه به روز انتخابات نزدیکتر می شویم به حجم برنامه ها افزوده می شود و هیچ روزی بدون برنامه نخواهد بود.

وی افزود: گردش رنگ ها در دو جدول برنامه های رادیویی و تلویزیونی نامزدها طوری تنظیم شده است که باوجود قرعه کشی حق هیچ نامزدی تضییع نخواهد شد و هیچ تفاوتی وجود ندارد. رییس رسانه ملی گفت: برنامه های انتخاباتی کاندیداها در صدا و سیما به گونه ای برنامه ریزی شده است که برخلاف دوره قبل، هر نامزد در روز‌ آخر مهلت قانونی تبلیغات، یک برنامه تبلیغاتی در صدای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

ضرغامی گفت: برای تهیه جدول پخش برنامه های انتخاباتی نامزدها از شبکه های سیما و صدا با ستاد تبلیغات انتخابات کشور همکاری صمیمانه ای شده است. رییس سازمان صدا و سیما گفت: دو جدول پخش رادیوئی و تلویزیونی طوری تنظیم شده است که هیچ تفاوتی نباشد و بیانگر بی طرفی کامل در انعکاس برنامه های کاندیداها و رعایت نظم عادلانه در پخش این برنامه هاست.

براساس دو جدول پخش برنامه های کاندیداهای انتخابات دهم ، برنامه های تبلیغاتی آنان در قالب برنامه هایی با عناوین: با دوربین، مستند 1 و مستند 2 از شبکه اول سیما، گفتگوی ویژه خبری از شبکه 2 سیما، پاسخ به کارشناسان در شبکه چهار سیما، گفتگو از شبکه خبر و با ایرانیان خارج از کشور و مستند از جام جم پخش خواهد شد.

مناظره کاندیداها نیز از شبکه سوم سیما از دوازدهم خرداد آغاز می شود و آخرین مناظره روز هجدهم خردادماه خواهد بود. مجموع برنامه های تبلیغاتی نامزدها در شبکه های سیما در قالب 9 برنامه به تعداد 38 برنامه و به مدت 1800 دقیقه خواهد بود.

برنامه های رادیویی کاندیداها از شبکه های رادیویی ایران، جوان، ورزش، معارف، فرهنگ و گفتگو در قالب 20 برنامه تخصصی 45 دقیقه ای، که تکرار می شود و چهار برنامه 30 دقیقه ای مستقیم با مخاطب پخش خواهد شد. مدت کل برنامه های رادیویی کاندیداها با تکرار آنها از 6 شبکه رادیو 1924 دقیقه و مدت برنامه های تلویزیونی 1800 دقیقه خواهد بود. بر اساس این برنامه ریزی انجام شده هر نامزد انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری 17 و نیم ساعت فرصت تبلیغات تلویزیونی و رادیویی و همچنین مناظره دارد.

دسته ها :
پنج شنبه سی یکم 2 1388 11:40
X