دسته
دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 682929
تعداد نوشته ها : 222
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب

وقتی مجبور شدیم به خاطر جلسه فوری شورای امنیت ملی که آقای باقری هم ملزم به شرکت در آن بودند از نیمه راه باز گردیم ؛ اصلا فکر نمی کردیم با توجه به شرایط حساس کنونی بتوانیم وقت دیگری از آقای باقری معاون عربی – آفریقایی وزارت امور خارجه بگیریم. اما چند دقیقه بعد رئیس دفتر ایشان تماس گرفت و گفت جناب باقری اولین وقت فردا یعنی ساعت 9 صبح را برای شما قرار داده اند و ما خوشحال ولی نگران از اینکه نکند باز لحظه آخر جلسه فوری دیگری پیش آید...

بالاخره فردا ساعت 9 صبح رسید و خوشبختانه سر ساعت موفق شدیم خدمت آقای باقری برسیم. مرد بزرگی که گفته ها و سوابقش نشان می دهد که سال های زیادی را با زحمت و تلاش طی کرده است تا امروز در این پست در راه عزت و سر بلندی  مردم کشورش خدمت کند.

او با خوشرویی از ما استقبال کرد و از اینکه روز گذشته بدون اراده مجبور شده بود برنامه اش با ما را بر هم بزند عذر خواست...

 

تبیان: برای شروع بهتر است معرفی اجمالی از خودتان به عنوان شخص آقای باقری داشته باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم ، سلام بر سالار شهیدان و درود بر همه شهیدان کربلا و با آرزوی توفیق شناخت هر چه بیشتر مکتب تشیع و اسلام ناب که روز به روز بر عزت و قدرت آن افزوده شده و این به برکت خون امام حسین است.

محمد رضا باقری هستم، معاونت عربی – آفریقایی وزارت امور خارجه. متولد 1331 . معلم دانشگاه بودم و در رشته تاریخ هم در مدرسه و هم در دانشگاه تدریس می کردم. سال 1361 به وزارت خارجه آمدم و به عنوان یک کارشناس کار خود را آغاز کردم. تحصیلاتم فوق لیسانس در رشته تاریخ است و به مرور در طی این یک ربع  قرنی که در وزارت خارجه هستم علاوه بر کار کارشناسی ، مسئولیت هایی هم پیدا کردم.

اولین کارم را به عنوان رئیس نمایندگی در لیبی شروع کردم و به عنوان سرپرست سفارت و کاردار موقت در لیبی مشغول شدم و بعد به سفارتمان در کویت منتقل شدم. سال های 1363 تا 1366 در کویت بودم. سال آخر جنگ در تهران به عنوان رئیس اداره دوم خلیج فارس بودم و بعد به عنوان سفیر به ترکیه اعزام شدم. بیش از 7 سال سفیر ترکیه بودم و بعد مدتی مشاور وزیر بودم و سپس به مدیر کل بخشی از اروپا منسوب شدم .

من تا سال 82 مدیر کل اروپای مرکزی بودم. سال 82 به عنوان سفیر به سوریه اعزام شدم . در سوریه بودم که به خاطر مسئولیت فعلی احضار شدم و هم اینک به عنوان معاون عربی – آفریقایی مشغول به کار هستم. 4 فرزند دارم که هر چهار تای آنها دانشجو هستند. خوشحال هستم که امروز با شما صحبت می کنم .

یک جمله ای در صندلی داغ گفتم ، مایل هستم اینجا هم به خاطر طیف مخاطب جوان شما باز تکرار کنم و آن اینکه اگر در وزارت خارجه مفهومی به عنوان سرداری باشد من افتخارم این است که من در جمهوری اسلامی از سربازی به سرداری رسیدم.

و این افتخار در جمهوری اسلامی ایران است که هر فردی در هر پست و مسئولیتی و با هر عنوانی که قرار می گیرد با علاقه و با اعتقاد وارد کار شود و عنوان پست و مسئولیت او را نفریبد و به استعدادهای فردی و توکل به خدا تکیه کند. به این دو عامل یعنی به اتکای به نفس و در عین حال اتکا به خداوند. یعنی هم متوکل باشد و هم خود ساخته و توصیه ام به جوان ها این است که خود را بسازند، خود را آماده کنند و در هر بخشی از کارهای نظام که احساس می کنند توانمندی دارند خودشان را مشغول کنند. مثل کار بزرگی که شما در تبیان کردید ، ان شاء الله موفق باشید.

ادامه دارد...

دسته ها :
پنج شنبه دهم 11 1387 20:29
X